Abychom mohli pochopit, jakou roli hrají v trávicím systému enzymy, je potřeba si nejdříve vysvětlit, co jsou to trávicí enzymy a proč jsou pro trávení nepostradatelné. V našem těle je přibližně 37,2 bilionů buněk, které neúnavně pracují na tom, aby tkáně a tělo fungovali tak, jak mají. Každá buňka obsahuje tisíce specializovaných enzymů, zodpovědných za stimulaci různých chemických reakcí.
Trávicí enzymy jsou komplexní bílkoviny, které pomáhají rozkládat potravu na menší molekuly.
Jsou to v podstatě takové katalyzátory, které urychlují chemické procesy trávení. Každá ze skupin živin (sacharidy, tuky, bílkoviny) musí být rozdělena na menší molekuly. Pouze tyto molekuly poté mohou překročit střevní stěnu a dostat se do krevního oběhu, pro následné využití.
Bez trávicích enzymů bychom nebyli schopni vstřebat žádnou z živin v naší stravě. Jinými slovy, trávicí enzymy nejsou jen prospěšné, jsou pro fungování organismu naprosto nezbytné. Proč? Protože z komplexních potravin tvoří menší sloučeniny, včetně aminokyselin, mastných kyselin, cholesterolu, jednoduchých cukrů a nukleových kyselin (které pomáhají vytvářet DNA).
Každý organismus produkuje trávicí enzymy, ale někdy se vlivem chronického stresu, kouření, alkoholu, špatné stravy nebo pokročilého věku, můžeme dostat do stavu, kdy organismus neprodukuje dostatečné množství těchto enzymů. V dnešním článku si vysvětlíme, co jsou to trávicí enzymy, jak probíhá trávení jednotlivých složek potravy a povíme si, jak celý trávicí proces podpořit, abychom se vyhnuli nepříjemným vedlejším příznakům nedokonalého trávení.
Špatné trávení, vlivem nedostatku trávicích enzymů, může způsobit nejen špatné vstřebání živin, ale zejména přemnožení nežádoucích bakterií, v návaznosti na přítomnost nestrávených zbytků potravy v místech trávicího traktu, kde nemají co dělat. Nežádoucí bakterie produkují toxiny, které škodí našemu zdraví. Větší kusy nenatrávené potravy navíc mohou ve střevech vyvolat zanícení, která mohou vyvrcholit i syndromem propustného střeva.
Příznaky, které mohou souviset s nedostatečným množstvím enzymů:
bolesti břicha
nadýmání
reflux
pálení žáhy
vypadávání vlasů
potíže se spánkem
průjem nebo naopak zácpa
nedostatečné vstřebávání živin
nárůst hmotnosti a obezita
slabý imunitní systém
únava
úzkosti
kožní problémy
syndrom dráždivého tračníku (IBS)
Crohnova choroba
celiakie
ulcerózní kolitida
ztráta chuti k jídlu
Za ideálních podmínek je naše tělo navrženo tak, aby přirozeně produkovalo enzymy v množství, které je zapotřebí. Ovšem vliv špatné stravy, nadměrná konzumace tuků a cukrů, alkohol, kouření, věk, stres, nemoci a znečištění životního prostředí, mohou způsobit nedostatek enzymů.
Podle Ajurvédy je trávicí systém zodpovědný za všechny aspekty našeho zdraví, včetně imunity a detoxikačních procesů. Dlouhodobé narušení trávicího systému oslabuje celkovou imunitu těla, protože 70 % imunitních funkcí se nachází v našich střevech.
Tělo potřebuje trávicí enzymy k regulaci chemických reakcí, které pomáhají rozložit větší částice potravy na menší, což je nezbytný proces, aby se živiny mohly dostat do krevního oběhu a mohly být transportovány do celého těla. Tím pádem může nedostatečná produkce trávicích enzymů ovlivnit všechny aspekty našeho zdraví od trávení určitých druhů potravin až po kvalitu naší pokožky.
Comments