top of page

Cordyceps (Housenice čínská)

Aktualizováno: 20. 9. 2022

Cordyceps je vzácný druh parazitující houby, která se nachází ve vysokých nadmořských výškách Tibetu, Nepálu a Číny. Je opravdovým klenotem v tradiční čínské bylinné medicíně, kde se využívá jako přírodní prostředek po více než 2000 let. Její sběr je prováděn výhradně ručně a pod přísnou hygienickou kontrolou.
Na co je Cordyceps:

Pokud máte silnou imunitu máte vyhráno, ale jestli vaše imunita pokulhává, může ji posílit cizopasná houba Cordyceps, která pomůže s imunitou a zároveň dodá energii. Tuto houbu využívají tradiční asijské medicíny, hlavně čínská a tibetská. Cordyceps je považován za přírodní antibiotikum a přispívá ke zvládání bakterií, virů a také zánětů. To jsou velmi silné předpoklady pro to, aby si Cordyceps dokázal poradit i s tímto onemocněním.


Únava, vysílení

Únava je fyziologickou odpovědí na psychickou nebo fyzickou zátěž a může být různě silná. Většinou stačí si chvíli odpočinout, trochu posílit tělo, ale někdy také přeroste do chronického stádia. Pomoci od únavy si můžete řadou způsobů. Jedním z pomocníků je i čínská houba Cordyceps.

Únavu můžeme odstranit řadou prostředků, ale ne každý dopřává organismu skutečnou pomoc, aniž by si na oplátku něco bral. Čínská houba Cordyceps je již po staletí využívána tradiční čínskou medicínou. Její účinky byly prokázány i „západní” medicínou řadou pokusů a studií. Kromě nejrůznějších schopností dokáže Cordyceps i posilovat organismus a vitalizovat ho.


Cordyceps zvyšuje výdrž a zároveň podporuje regeneraci

V jedné ze studií byl Cordyceps využit ke zmírnění únavy a pro rychlejší regeneraci. Jednalo se o Cordyceps militaris, který je oproti Cordycepsu sinensis méně účinný, zato lépe dostupný a levnější. Medicinální houbu dostaly myši do zrní. Myši byly rozděleny do 7 skupin: první skupina houbu nedostávala, další skupiny dostaly Cordyceps v koncentracích 5–20 g/kg. Myši plavaly bez možnosti odpočinku. Ty, které byly krmeny houbou, plavaly déle než myši bez Cordycepsu.

Krevní testy doložily, že myši lépe zvládají únavu, neobjevil se příliš vysoký oxidační stres a ani nárůst dusíkatých sloučenin v krvi. Pozitivně se prokázal vzrůst činnosti enzymů, které dokáží neutralizovat volné radikály. Myším s vyššími dávkami Cordycepsu vzrostla tvorba glykogenu, což je zásobní cukr, který se využívá jako energie pro svaly. (Zhong L, Zhao L, Yang F, Yang W, Sun Y, Hu Q. Evaluation of anti-fatigue property of the extruded product of cereal grains mixed with Cordyceps militaris on mice. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Jun 2;14:15.)


Také další studie zjišťovala zmírnění únavy a stresu, zkoumala využití Cordycepsu. Použila se vodná frakce z mycelií Cordycepsu. Myši dostávaly denně 150 mg/kg. Prokázala se větší výdrž (plavecká kapacita vzrostla ze 75 na 90 minut) a lepší regenerace oproti hrabošům, kteří extrakt nedostávali. Myši vykazovaly menší únavu. (Koh JH, Kim KM, Kim JM, Song JC, Suh HJAntifatigue and antistress effect of the hot-water fraction from mycelia of Cordyceps sinesis. Biol Pharm Bull. 2003;26(5):691-4.)Mezi silné regenerační pomocníky patří také Cordyceps, který v tradiční čínské medicíně představuje silnou podporu. Protože bylo zjištěno, že tato parazitická houba kromě jiného dokáže výrazně modulovat činnost imunitního systému, je i předmětem nejrůznějších zkoumání a klinických studií. Studie také odhalily, že Cordyceps je schopen ovlivňovat také autoimunitní zánětlivá onemocnění (včetně chronické hepatitidy, lupusu, nebo třeba chronického onemocnění ledvin a diabetu).


zdroj: wikipedia, cordyceps

60 zobrazení0 komentářů
bottom of page